Nieuws
27 mei 2024

‘Opleiding moet zo veel mogelijk aansluiten bij het werkveld’

VHG Brancheopleiding bij Yuverta LLO

Man houdt planten in een bak vast - VHG Brancheopleiding bij Yuverta LLO

Na de zomer, in september, starten de lessen weer voor de VHG Brancheopleiding bij Yuverta LLO. In Boxtel, Roermond en Houten kunnen aankomend hoveniers terecht voor het eerste jaar van de driejarige opleiding tot Vakbekwaam Hovenier. De overige twee leerjaren, Hovenier en Vakbekwaam Hovenier, vinden plaats in Boxtel en Houten. Docent Henk Kruijt is al tientallen jaren betrokken bij deze opleiding, zowel bij de avondopleiding als de bol- en bbl-varianten. ‘De groepen bij de avondopleiding zijn altijd zeer uiteenlopend én zeer gemotiveerd.’

Docent Henk Kruijt

Henk Kruijt werkt al ruim dertig jaar bij Yuverta en haar rechtsvoorgangers. Hij startte bij de afdeling Groenvoorziening in Houten en werkt daar nu nog steeds. Ook verzorgt hij al zo lang de lessen voor de Leven Lang Ontwikkelen-tak, al heette deze toen anders. ‘Ik verzorg lessen voor het reguliere onderwijs bol en bbl en voor LLO verzorg ik de VHG Brancheopleiding. Daarnaast ben ik al jaren het aanspreekpunt voor de organisatie van ons groene onderwijs op de locatie Houten. Denk aan de planning voor het avondonderwijs en de korte trainingen en ik organiseer ook de examinering. Ook ben ik verantwoordelijk voor de planning en de schooltuin van 4 hectare en het stuk park van 3 hectare. Daar hoort ook het onderhoud van ons machinepark bij.’

Kruijt probeert graag wat nieuwe dingen uit in het onderwijs. Dat betekent onder meer dat onder zijn leiding het machinepark is uitgebreid doordat hij zich samen met twee collega’s heeft laten opleiden om de trainingen voor het NKC, het motorkettingzaagcertificaat, te mogen geven en te examineren tot niveau NKC6. ‘Ik vind het belangrijk dat ons onderwijs up-todate blijft. Daarom neem ik regelmatig deel aan werkgroepen, bijvoorbeeld voor dak- en gevelgroen.’ Een ander initiatief is de realisatie van een daktuin-oefendak op hoogte, op de locatie in Houten. Dak- en gevelgroen komt steeds vaker voor, waardoor het belangrijk is voor de hoveniers om kennis te hebben van de aanleg en het onderhoud van een daktuin. En de valbeveiliging, die daar ook bij hoort.

Docent Henk Kruijt: “De inhoud van de opleiding moet zo veel mogelijk aansluiten bij het werkveld”.

Henk Kruijt

Gemende en gemotiveerde groep

Ik vind dat het onderwijs zo veel mogelijk moet aansluiten bij wat je in het bedrijfsleven kunt tegenkomen. Daarom moeten we onszelf en onze locaties bijhouden op zowel het gebied van inhoudelijke ontwikkelingen als apparatuur.’ Kruijt verzorgt voor jaar 1, Aankomende Hovenier, van de VHG Brancheopleiding alle praktijk- en theorielessen. De jaren 2 en 3 worden door collega’s gegeven. De deelnemers vormen altijd een gemengde groep. Deze bestaat uit zij-instromers die in twee groepen zijn in te delen: mensen die zich willen omscholen, al bij een hoveniersbedrijf werken en nog een vakdiploma willen halen, en mensen die zich willen omscholen en nog in hun ‘oude’ baan werken. ‘Van secretaresse tot chirurg, mensen uit de bouw, het is altijd een zeer gemengd publiek,’ vertelt Kruijt, ‘waarbij het gros wel echt van plan is om hier zijn of haar werk van te maken. Slechts een enkeling pakt dit op als hobby.’ Vijf jaar geleden is VHG gestart met herstructurering van de opleiding, zodat deze zo veel mogelijk aansluiting houdt met het werkveld. Kruijt: ‘De opzet is iets veranderd. Voorheen kon je in jaar 2 kiezen voor Ontwerpen als vak en in jaar 3 koos de deelnemer voor Ontwerpen of Aanleg. Met de herstructurering is het ontwerpen uit de opleiding verdwenen omdat dit geen vraag was vanuit de markt.’

“De belangstelling voor het hoveniersvak door zij-instromers blijft onverminderd groot”

Uitnodiging

De deelnemers van de avondopleiding die door Yuverta LLO wordt aangeboden, krijgen per jaar een getuigschrift uitgereikt, erkend door de branchevereniging VHG. Als je de totale driejarige opleiding met goed gevolg afrondt, ontvang je het VHG Branchediploma Vakbekwaam Hovenier. ‘In de avondopleiding komen alle praktijkcomponenten aan bod, binnen de opleiding. Dus ook als je geen baan hebt in het groen, dan worden ze je toch geleerd. In combinatie met de motivatie die we altijd in de avondopleiding zien, is dat voldoende om het diploma te halen, dat gelijkwaardig is aan dat van de bol- en bbl-opleidingen.’ De belangstelling voor de VHG Brancheopleiding bij Yuverta LLO blijft van gelijkwaardige omvang. Sowieso start er in Houten jaarlijks een klas van 20 tot 25 medewerkers en soms zijn het twee groepen. De volledige brancheopleiding beslaat drie lesjaren: VHG Aankomend Hovenier, VHG Hovenier en VHG Vakbekwaam Hovenier. De aankomende hoveniers kunnen de opleiding volgen in Boxtel, Roermond en in Houten. Het nieuwe opleidingsjaar begint in september 2024. Kruijt sluit af met een uitnodiging: ‘Wie graag een avond wil meelopen om een indruk te krijgen van de opleiding, is van harte welkom.’

Redactie

Dit artikel is gepubliceerd in het Vakblad De Hovenier, nr. 4 2024. Auteur: Heidi Peters. Geïnterviewde: Henk Kruijt.

Artikelen

Lees ook onze andere artikelen over de VHG Brancheopleidingen.

Vragen?

Huisje voor biodiversiteit

Neem contact met ons op

Wij helpen je graag met persoonlijk advies, bijvoorbeeld over welke training of opleiding het beste bij je doelstelling past.

Verder lezen?

Van softwareontwikkeling naar een eigen tuinontwerpbureau - Yvonne Kramer zit op een buitenbank

Van softwareontwikkeling naar een eigen tuinontwerpbureau

Na bijna 25 jaar softwareontwikkeling besluit Yvonne Kramer de VHG-brancheopleiding tot vakbekwaam hovenier te volgen. Drie jaar later start ze, met het diploma op zak, haar eigen bureau in ecologisch tuinontwerp. 'Zonder de kennis die ik bij Yuverta LLO heb opgedaan, had ik de stap niet gezet.'
VHG-brancheopleiding Aankomend Hovenier start in Roermond - man in het werk in de tuin

VHG-brancheopleiding Aankomend hovenier start in Roermond

Yuverta Leven Lang Ontwikkelen (LLO) start in september in Roermond met de VHG-brancheopleiding Aankomend hovenier. Aan de werkgelegenheid in de zuidelijke provincie zal het niet liggen. Volgens Hans Linders van Hans Linders Hoveniers is er grote behoefte aan vakmensen die weten wat ze doen. Kennismakelaar Conny Kintzen brengt inhoudelijk onderwijs, bedrijfsleven en overheden bij elkaar.
Bijblijven in een veranderende wereld - Groene wand van een gebouw

Bijblijven in een veranderende wereld

Een leven lang leren en ontwikkelen is in steeds meer beroepen noodzaak. Zo ook in de hoveniersbranche. Gingen we eerder van motor-naar accumachines, er wordt nu kennis gevraagd van bodemleven, klimaatadaptatie en verticale begroeiing. Yuverta LLO speelt voortdurend in op de behoeftes van de sector en past het trainingsaanbod daarop aan.

Contact opnemen?

Wij helpen je graag met persoonlijk advies, bijvoorbeeld over welke training of opleiding het beste bij je doelstelling past.

Wachtlijst inschrijven voor VHG Brancheopleiding bij Yuverta LLO

"*" geeft vereiste velden aan

Persoonlijke voorkeuren

Op welke locatie(s) wil je de training/opleiding volgen?
Op welk moment wil je starten met de training/opleiding?
Dit veld is verborgen bij het bekijken van het formulier
Dit veld is verborgen bij het bekijken van het formulier

Deelnemergegevens

Ik wil graag op de hoogte gehouden worden van:
Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.
0